Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Zapasy w Arenie na światowym poziomie. 10 medali dla Polaków!

05.08.2019
Sporty walki

Arena Ursynów przez cały weekend należała do najlepszych zapaśników z całego świata. Organizowany od 62 lat Memoriał Pytlasińskiego to renomowana impreza, od dawna wpisana w kalendarz Międzynarodowej Federacji Zapaśniczej (UWW). Było więc na co popatrzeć.

Zawody przeprowadzone w głównym obiekcie UCSiR to tak naprawdę trzy różne turnieje – 62. Memoriał Pytlasińskiego w stylu klasycznym, 28. Wacława Ziółkowskiego w stylu wolnym oraz 23. Poland Open w zapasach kobiet. Sportowcy wystartowali we wszystkich kategoriach olimpijskich do 57, 65, 74, 86, 97 i 125 kg w stylu wolnym oraz do 59, 66, 75, 85, 98 i 130 kg w stylu klasycznym. Dla wszystkich zapaśników był to ostateczny sprawdzian przed mistrzostwami świata, które odbędą się 14-22 września w Nur-Sułtanie. W ursynowskiej arenie wystąpiło blisko pół tysiąca zawodników z czterdziestu krajów.

Zapasy to najstarszy sport walki, sięgający swoją historią 5 000 lat p.n.e. Dyscyplina oryginalnie pomyślana jako element wyszkolenia starożytnych wojowników zadebiutowała jako pierwsza podczas greckich olimpiad. W zapasach nie stosuje się uderzeń ani dźwigni, cała zabawa polega „jedynie” na skutecznym przewracaniu i blokowaniu przeciwnika. Istota sportu to czysta technika, polegająca na umiejętnym stosowaniu całego arsenału chwytów, które w stylu wolnym dozwolone są również na nogach rywala.

Owe chwyty skutecznie wykorzystywała silna, 52-osobowa reprezentacja Polski, w której co piąty zawodnik wrócił do domu z medalem. Złoty krążek wywalczył wychowanek AKS Piotrków Trybunalski Mateusz Bernatek. W polsko-polskim finale pokonał on zawodnika Cartusia Kartuzy - Gevorga Sahakyana – w bardzo ciekawym starciu. Ogromny sukces odniósł również Piotr Duk. Dla młodego sportowca był to pierwszy występ w kategorii seniorów a mimo to, dzięki swojej determinacji, stanął on na podium razem z najlepszymi.

- W przeszłości byłem już kilkukrotnym mistrzem Polski juniorów, ale medal zdobyty tutaj bardzo mnie cieszy. Taki turniej to duże przeżycie. Marzę teraz o trofeum mistrzostw świata i trafieniu do reprezentacji Polski podczas nadchodzących Igrzysk Olimpijskich w Tokio – powiedział po wywalczeniu srebra w kategorii do 77 kg ambitny 21-latek.

Szczęśliwy ze swojego krążka był również Edgar Babayan (Sobieski Poznań), który po siedmiu latach bez turniejowego medalu zdobył brąz w repasażach, czyli walkach o trzece miejsce. W tym samym stylu laury otrzymał Rafał Krajewski, zawodnik warszawskiej Legii. Pozostałe medale na polskim koncie wywalczyli: Zbigniew Baranowski (srebro w stylu wolnym do 86 kg), Kamil Rybicki (srebro w stylu wolnym do 74 kg) oraz Andrzej Sokalski i Robert Baran, którzy zgarnęli brąz w kategorii do 74 i 125 kg. Wśród pań srebrny medal zdobyła Roksana Zasina (ZTA Zgierz). Dopiero w finale, w kategorii wagowej do 53 kg uległa Phogat Vinesh z Indii. 

- Zawody od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem zapaśników z całego świata. Cieszymy się, że możemy ich tutaj gościć, by móc obserwować zmagania sportowe na najwyższym poziomie – powiedziała Agnieszka Roszkiewicz, sekretarz generalna Polskiego Związku Zapaśniczego i organizator imprezy.

- Jest mi szczególnie miło, że turniej Pytlasiński Ziółkowski Poland Open jest oceniany jako jeden z najmocniejszych. Satysfakcję budzi szczególnie wysoka ocena uczestników zagranicznych ekip, które uznają nasz turniej za jeden z najlepiej zorganizowanych na świecie – dodaje Andrzej Supron, prezes PZZ.

Polski Związek Zapaśniczy w przeszłości już wielokrotnie przeprowadzał zawody na najwyższym poziomie. W związku z tym władze UWW przyznały Polakom organizację mistrzostw Europy, które w 2021 roku odbędą się w katowickim Spodku.

Archiwum aktualności

Kalendarz

Październik 2019

po wt śr cz pt so nd
1
Events of the day 2 Październik 2019 (środa)
3
4
Events of the day 5 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 6 Październik 2019 (niedziela)
7
8
Events of the day 9 Październik 2019 (środa)
10
11
Events of the day 12 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 13 Październik 2019 (niedziela)
14
15
Events of the day 16 Październik 2019 (środa)
17
18
Events of the day 19 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 20 Październik 2019 (niedziela)
21
22
Events of the day 23 Październik 2019 (środa)
24
25
Events of the day 26 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 27 Październik 2019 (niedziela)
28
29
Events of the day 30 Październik 2019 (środa)
31

Na czasie

X

Wyślij link znajomemu